Si25841 | Signature Textures 3, Shetland Ecru - York Wallpaper
This product is packaged and priced as a 33' long 57.3 sq. ft. Roll.
Save on York Wallpaper Pattern number SI25841 pattern name Shetland Ecru from the collection Signature Textures 3. Enjoy this rare wallpaper. Like its namesake, Shetland creates a sense of the archipelago's rustic, wild beauty, woven into a vertical texture with a sense of abandon. Featured here in ecru. Samples available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | York Wallcoverings |
| Pattern Number | SI25841 |
| Pattern Name | Shetland Ecru |
| Collection | Signature Textures 3 |
| Width | 20.9" |
| Match | Random |
| Repeat | 0" |
| Paste | Unpasted |
| Material | Vinyl on Non Woven |
| Washability | Scrubbable |
| Removability | Strippable |
| Coverage | About 57.3 square feet |
| Color | Yellow |
| Theme | Textured |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Si25841 | Signature Textures 3, Shetland Ecru - York Wallpaper
Si25841 | Signature Textures 3, Shetland Ecru - York Wallpaper
This product is packaged and priced as a 33' long 57.3 sq. ft. Roll.
Save on York Wallpaper Pattern number SI25841 pattern name Shetland Ecru from the collection Signature Textures 3. Enjoy this rare wallpaper. Like its namesake, Shetland creates a sense of the archipelago's rustic, wild beauty, woven into a vertical texture with a sense of abandon. Featured here in ecru. Samples available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | York Wallcoverings |
| Pattern Number | SI25841 |
| Pattern Name | Shetland Ecru |
| Collection | Signature Textures 3 |
| Width | 20.9" |
| Match | Random |
| Repeat | 0" |
| Paste | Unpasted |
| Material | Vinyl on Non Woven |
| Washability | Scrubbable |
| Removability | Strippable |
| Coverage | About 57.3 square feet |
| Color | Yellow |
| Theme | Textured |
$153.00
Si25841 | Signature Textures 3, Shetland Ecru - York Wallpaper—
$153.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This product is packaged and priced as a 33' long 57.3 sq. ft. Roll.
Save on York Wallpaper Pattern number SI25841 pattern name Shetland Ecru from the collection Signature Textures 3. Enjoy this rare wallpaper. Like its namesake, Shetland creates a sense of the archipelago's rustic, wild beauty, woven into a vertical texture with a sense of abandon. Featured here in ecru. Samples available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | York Wallcoverings |
| Pattern Number | SI25841 |
| Pattern Name | Shetland Ecru |
| Collection | Signature Textures 3 |
| Width | 20.9" |
| Match | Random |
| Repeat | 0" |
| Paste | Unpasted |
| Material | Vinyl on Non Woven |
| Washability | Scrubbable |
| Removability | Strippable |
| Coverage | About 57.3 square feet |
| Color | Yellow |
| Theme | Textured |





