Si25852 | Signature Textures 3, Washed Ramie Reed - York Wallpaper
This product is packaged and priced as a 33' long 57.3 sq. ft. Roll.
Acquire York Wallpaper Item# SI25852 pattern name Washed Ramie Reed from the collection Signature Textures 3. Enjoy this stylish wallpaper. The textures of the nettle fibers that inform faux grasscloth Washed Ramie's loosely woven design have been enhanced by the durability of modern materials. Featured here in reed white. Samples available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | York Wallcoverings |
| Pattern Number | SI25852 |
| Pattern Name | Washed Ramie Reed |
| Collection | Signature Textures 3 |
| Width | 20.9" |
| Match | Random |
| Repeat | 0" |
| Paste | Unpasted |
| Material | Vinyl on Non Woven |
| Washability | Scrubbable |
| Removability | Strippable |
| Coverage | About 57.3 square feet |
| Color | Neutral |
| Theme | Faux Grasscloth |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Si25852 | Signature Textures 3, Washed Ramie Reed - York Wallpaper
Si25852 | Signature Textures 3, Washed Ramie Reed - York Wallpaper
This product is packaged and priced as a 33' long 57.3 sq. ft. Roll.
Acquire York Wallpaper Item# SI25852 pattern name Washed Ramie Reed from the collection Signature Textures 3. Enjoy this stylish wallpaper. The textures of the nettle fibers that inform faux grasscloth Washed Ramie's loosely woven design have been enhanced by the durability of modern materials. Featured here in reed white. Samples available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | York Wallcoverings |
| Pattern Number | SI25852 |
| Pattern Name | Washed Ramie Reed |
| Collection | Signature Textures 3 |
| Width | 20.9" |
| Match | Random |
| Repeat | 0" |
| Paste | Unpasted |
| Material | Vinyl on Non Woven |
| Washability | Scrubbable |
| Removability | Strippable |
| Coverage | About 57.3 square feet |
| Color | Neutral |
| Theme | Faux Grasscloth |
$53.55
Original: $153.00
-65%Si25852 | Signature Textures 3, Washed Ramie Reed - York Wallpaper—
$153.00
$53.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This product is packaged and priced as a 33' long 57.3 sq. ft. Roll.
Acquire York Wallpaper Item# SI25852 pattern name Washed Ramie Reed from the collection Signature Textures 3. Enjoy this stylish wallpaper. The textures of the nettle fibers that inform faux grasscloth Washed Ramie's loosely woven design have been enhanced by the durability of modern materials. Featured here in reed white. Samples available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | York Wallcoverings |
| Pattern Number | SI25852 |
| Pattern Name | Washed Ramie Reed |
| Collection | Signature Textures 3 |
| Width | 20.9" |
| Match | Random |
| Repeat | 0" |
| Paste | Unpasted |
| Material | Vinyl on Non Woven |
| Washability | Scrubbable |
| Removability | Strippable |
| Coverage | About 57.3 square feet |
| Color | Neutral |
| Theme | Faux Grasscloth |








