Si25854 | Signature Textures 3, Washed Ramie Sea Glass - York Wallpaper
This product is packaged and priced as a 33' long 57.3 sq. ft. Roll.
Order York Wallpaper Product# SI25854 pattern name Washed Ramie Sea Glass from the collection Signature Textures 3. Enjoy this charming wallpaper. The textures of the nettle fibers that inform faux grasscloth Washed Ramie's loosely woven design have been enhanced by the durability of modern materials. Featured here in sea glass. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | York Wallcoverings |
| Pattern Number | SI25854 |
| Pattern Name | Washed Ramie Sea Glass |
| Collection | Signature Textures 3 |
| Width | 20.9" |
| Match | Random |
| Repeat | 0" |
| Paste | Unpasted |
| Material | Vinyl on Non Woven |
| Washability | Scrubbable |
| Removability | Strippable |
| Coverage | About 57.3 square feet |
| Color | Green |
| Theme | Faux Grasscloth |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Si25854 | Signature Textures 3, Washed Ramie Sea Glass - York Wallpaper
Si25854 | Signature Textures 3, Washed Ramie Sea Glass - York Wallpaper
This product is packaged and priced as a 33' long 57.3 sq. ft. Roll.
Order York Wallpaper Product# SI25854 pattern name Washed Ramie Sea Glass from the collection Signature Textures 3. Enjoy this charming wallpaper. The textures of the nettle fibers that inform faux grasscloth Washed Ramie's loosely woven design have been enhanced by the durability of modern materials. Featured here in sea glass. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | York Wallcoverings |
| Pattern Number | SI25854 |
| Pattern Name | Washed Ramie Sea Glass |
| Collection | Signature Textures 3 |
| Width | 20.9" |
| Match | Random |
| Repeat | 0" |
| Paste | Unpasted |
| Material | Vinyl on Non Woven |
| Washability | Scrubbable |
| Removability | Strippable |
| Coverage | About 57.3 square feet |
| Color | Green |
| Theme | Faux Grasscloth |
$153.00
Si25854 | Signature Textures 3, Washed Ramie Sea Glass - York Wallpaper—
$153.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This product is packaged and priced as a 33' long 57.3 sq. ft. Roll.
Order York Wallpaper Product# SI25854 pattern name Washed Ramie Sea Glass from the collection Signature Textures 3. Enjoy this charming wallpaper. The textures of the nettle fibers that inform faux grasscloth Washed Ramie's loosely woven design have been enhanced by the durability of modern materials. Featured here in sea glass. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | York Wallcoverings |
| Pattern Number | SI25854 |
| Pattern Name | Washed Ramie Sea Glass |
| Collection | Signature Textures 3 |
| Width | 20.9" |
| Match | Random |
| Repeat | 0" |
| Paste | Unpasted |
| Material | Vinyl on Non Woven |
| Washability | Scrubbable |
| Removability | Strippable |
| Coverage | About 57.3 square feet |
| Color | Green |
| Theme | Faux Grasscloth |








