Si25853 | Signature Textures 3, Washed Ramie Dove Grey - York Wallpaper
This product is packaged and priced as a 33' long 57.3 sq. ft. Roll.
Save on York Wallpaper Product SI25853 pattern name Washed Ramie Dove Grey from the collection Signature Textures 3. Enjoy this exceptional wallpaper. The textures of the nettle fibers that inform faux grasscloth Washed Ramie's loosely woven design have been enhanced by the durability of modern materials. Featured here in dove gray. Cuttings available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | York Wallcoverings |
| Pattern Number | SI25853 |
| Pattern Name | Washed Ramie Dove Grey |
| Collection | Signature Textures 3 |
| Width | 20.9" |
| Match | Random |
| Repeat | 0" |
| Paste | Unpasted |
| Material | Vinyl on Non Woven |
| Washability | Scrubbable |
| Removability | Strippable |
| Coverage | About 57.3 square feet |
| Color | Grey |
| Theme | Faux Grasscloth |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Si25853 | Signature Textures 3, Washed Ramie Dove Grey - York Wallpaper
Si25853 | Signature Textures 3, Washed Ramie Dove Grey - York Wallpaper
This product is packaged and priced as a 33' long 57.3 sq. ft. Roll.
Save on York Wallpaper Product SI25853 pattern name Washed Ramie Dove Grey from the collection Signature Textures 3. Enjoy this exceptional wallpaper. The textures of the nettle fibers that inform faux grasscloth Washed Ramie's loosely woven design have been enhanced by the durability of modern materials. Featured here in dove gray. Cuttings available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | York Wallcoverings |
| Pattern Number | SI25853 |
| Pattern Name | Washed Ramie Dove Grey |
| Collection | Signature Textures 3 |
| Width | 20.9" |
| Match | Random |
| Repeat | 0" |
| Paste | Unpasted |
| Material | Vinyl on Non Woven |
| Washability | Scrubbable |
| Removability | Strippable |
| Coverage | About 57.3 square feet |
| Color | Grey |
| Theme | Faux Grasscloth |
$53.55
Original: $153.00
-65%Si25853 | Signature Textures 3, Washed Ramie Dove Grey - York Wallpaper—
$153.00
$53.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This product is packaged and priced as a 33' long 57.3 sq. ft. Roll.
Save on York Wallpaper Product SI25853 pattern name Washed Ramie Dove Grey from the collection Signature Textures 3. Enjoy this exceptional wallpaper. The textures of the nettle fibers that inform faux grasscloth Washed Ramie's loosely woven design have been enhanced by the durability of modern materials. Featured here in dove gray. Cuttings available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | York Wallcoverings |
| Pattern Number | SI25853 |
| Pattern Name | Washed Ramie Dove Grey |
| Collection | Signature Textures 3 |
| Width | 20.9" |
| Match | Random |
| Repeat | 0" |
| Paste | Unpasted |
| Material | Vinyl on Non Woven |
| Washability | Scrubbable |
| Removability | Strippable |
| Coverage | About 57.3 square feet |
| Color | Grey |
| Theme | Faux Grasscloth |








