T10506 | Amble, Olive - Thibaut Wallpaper
Priced per 4.5-Yard Single Roll, but packaged and shipped in a 9-Yard Roll. Please order in multiples of two. 2,4,6,8…
Find Thibaut Wallpaper Item T10506, pattern name Amble, color name Olive, from the Boxwood collection. Inspired by traditional Swedish embroidery, Amble Embroidery showcases the richness of true artisanal embroidery, while the coordinating wallcovering, Amble, is screenprinted, a technique prized for its depth, clarity and hand-crafted character. Enjoy this enchanting Wallpaper. Memo available always. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | T10506 |
| Pattern Name | Amble |
| Collection | Boxwood |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Match | Straight Match |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | Non Woven |
| Single Roll Area | 30.38 sq/ft (2.82 sq m) |
| Single Roll Length | 4.5 yd (4.11 m) |
| Double Roll Area | 60.75 sq/ft (5.64 sq m) |
| Double Roll Length | 9 yd (8.23 m) |
| Color | Green |
| Theme | Stripes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

T10506 | Amble, Olive - Thibaut Wallpaper
T10506 | Amble, Olive - Thibaut Wallpaper
Priced per 4.5-Yard Single Roll, but packaged and shipped in a 9-Yard Roll. Please order in multiples of two. 2,4,6,8…
Find Thibaut Wallpaper Item T10506, pattern name Amble, color name Olive, from the Boxwood collection. Inspired by traditional Swedish embroidery, Amble Embroidery showcases the richness of true artisanal embroidery, while the coordinating wallcovering, Amble, is screenprinted, a technique prized for its depth, clarity and hand-crafted character. Enjoy this enchanting Wallpaper. Memo available always. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | T10506 |
| Pattern Name | Amble |
| Collection | Boxwood |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Match | Straight Match |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | Non Woven |
| Single Roll Area | 30.38 sq/ft (2.82 sq m) |
| Single Roll Length | 4.5 yd (4.11 m) |
| Double Roll Area | 60.75 sq/ft (5.64 sq m) |
| Double Roll Length | 9 yd (8.23 m) |
| Color | Green |
| Theme | Stripes |
$33.60
Original: $96.00
-65%T10506 | Amble, Olive - Thibaut Wallpaper—
$96.00
$33.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced per 4.5-Yard Single Roll, but packaged and shipped in a 9-Yard Roll. Please order in multiples of two. 2,4,6,8…
Find Thibaut Wallpaper Item T10506, pattern name Amble, color name Olive, from the Boxwood collection. Inspired by traditional Swedish embroidery, Amble Embroidery showcases the richness of true artisanal embroidery, while the coordinating wallcovering, Amble, is screenprinted, a technique prized for its depth, clarity and hand-crafted character. Enjoy this enchanting Wallpaper. Memo available always. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | T10506 |
| Pattern Name | Amble |
| Collection | Boxwood |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Match | Straight Match |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | Non Woven |
| Single Roll Area | 30.38 sq/ft (2.82 sq m) |
| Single Roll Length | 4.5 yd (4.11 m) |
| Double Roll Area | 60.75 sq/ft (5.64 sq m) |
| Double Roll Length | 9 yd (8.23 m) |
| Color | Green |
| Theme | Stripes |














