W711217 | Olin, Sahara - Thibaut Fabric
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711217 |
| Pattern Name | Olin |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 40% Rayon, 32% Polyester (UV), 18% Polyester, 10% Cotton, Acrylic Backed |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Sahara |
| Theme | Check/Plaid |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W711217 | Olin, Sahara - Thibaut Fabric
W711217 | Olin, Sahara - Thibaut Fabric
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711217 |
| Pattern Name | Olin |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 40% Rayon, 32% Polyester (UV), 18% Polyester, 10% Cotton, Acrylic Backed |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Sahara |
| Theme | Check/Plaid |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711217 |
| Pattern Name | Olin |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 40% Rayon, 32% Polyester (UV), 18% Polyester, 10% Cotton, Acrylic Backed |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Sahara |
| Theme | Check/Plaid |













