W711219 | Olin, Jute - Thibaut Fabric
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711219 |
| Pattern Name | Olin |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 40% Rayon, 32% Polyester (UV), 18% Polyester, 10% Cotton, Acrylic Backed |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Jute |
| Theme | Check/Plaid |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W711219 | Olin, Jute - Thibaut Fabric
W711219 | Olin, Jute - Thibaut Fabric
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711219 |
| Pattern Name | Olin |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 40% Rayon, 32% Polyester (UV), 18% Polyester, 10% Cotton, Acrylic Backed |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Jute |
| Theme | Check/Plaid |
Original: $144.00
-65%$144.00
$50.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711219 |
| Pattern Name | Olin |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 40% Rayon, 32% Polyester (UV), 18% Polyester, 10% Cotton, Acrylic Backed |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Jute |
| Theme | Check/Plaid |













