182550 | Chaney Stripe, Sand - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Shop Schumacher Fabric SKU# 182550 pattern name Chaney Stripe color name Sand from the collection Schumacher Original Prints. Enjoy this impeccable Fabric. Groovy and graphic, Chaney Stripe is a contemporary pattern based on artwork hand-painted in our studio. Printed slightly off-register on a cotton-linen ground, this medium-scale design has the imperfect look and beauty of a hand-printed fabric. Paired with its companion, Chaney Floral, it makes an artful impact. Memo available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 182550 |
| Pattern Name | Chaney Stripe |
| Collection | Schumacher Original Prints |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 27" (69CM) |
| Vertical Repeat | 25 1/4" (64CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 38% COTTON, 49% LINEN, 13% NYLON |
| Country of Origin | UNITED KINGDOM |
| Country of Finish | UNITED KINGDOM |
| Color | Beige |
| Theme | Stripes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





182550 | Chaney Stripe, Sand - Schumacher Fabric
182550 | Chaney Stripe, Sand - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Shop Schumacher Fabric SKU# 182550 pattern name Chaney Stripe color name Sand from the collection Schumacher Original Prints. Enjoy this impeccable Fabric. Groovy and graphic, Chaney Stripe is a contemporary pattern based on artwork hand-painted in our studio. Printed slightly off-register on a cotton-linen ground, this medium-scale design has the imperfect look and beauty of a hand-printed fabric. Paired with its companion, Chaney Floral, it makes an artful impact. Memo available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 182550 |
| Pattern Name | Chaney Stripe |
| Collection | Schumacher Original Prints |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 27" (69CM) |
| Vertical Repeat | 25 1/4" (64CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 38% COTTON, 49% LINEN, 13% NYLON |
| Country of Origin | UNITED KINGDOM |
| Country of Finish | UNITED KINGDOM |
| Color | Beige |
| Theme | Stripes |
$60.02
Original: $171.50
-65%182550 | Chaney Stripe, Sand - Schumacher Fabric—
$171.50
$60.02Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Shop Schumacher Fabric SKU# 182550 pattern name Chaney Stripe color name Sand from the collection Schumacher Original Prints. Enjoy this impeccable Fabric. Groovy and graphic, Chaney Stripe is a contemporary pattern based on artwork hand-painted in our studio. Printed slightly off-register on a cotton-linen ground, this medium-scale design has the imperfect look and beauty of a hand-printed fabric. Paired with its companion, Chaney Floral, it makes an artful impact. Memo available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 182550 |
| Pattern Name | Chaney Stripe |
| Collection | Schumacher Original Prints |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 27" (69CM) |
| Vertical Repeat | 25 1/4" (64CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 38% COTTON, 49% LINEN, 13% NYLON |
| Country of Origin | UNITED KINGDOM |
| Country of Finish | UNITED KINGDOM |
| Color | Beige |
| Theme | Stripes |
























