182680 | Engelmann Silk Hand Print, Fawn - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Looking for Schumacher Fabric Item 182680 pattern name Engelmann Silk Hand Print color name Fawn from the collection Sheers & Casements. Enjoy this impeccable Fabric. Featuring an open grid of tiny trees, Engelmann Silk Hand-Print is a charming, elegant small-scale pattern. Screen-printed by hand, this raw-silk fabric has wonderful texture, dimension, and drape, making it especially lovely for curtain panels. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 182680 |
| Pattern Name | Engelmann Silk Hand Print |
| Collection | Sheers & Casements |
| Width | 53 1/2" (136CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 1 3/4" (4CM) |
| Vertical Repeat | 1 3/4" (4CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 100% SILK |
| Country of Origin | INDIA |
| Country of Finish | INDIA |
| Color | Beige |
| Theme | Small Scales |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



182680 | Engelmann Silk Hand Print, Fawn - Schumacher Fabric
182680 | Engelmann Silk Hand Print, Fawn - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Looking for Schumacher Fabric Item 182680 pattern name Engelmann Silk Hand Print color name Fawn from the collection Sheers & Casements. Enjoy this impeccable Fabric. Featuring an open grid of tiny trees, Engelmann Silk Hand-Print is a charming, elegant small-scale pattern. Screen-printed by hand, this raw-silk fabric has wonderful texture, dimension, and drape, making it especially lovely for curtain panels. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 182680 |
| Pattern Name | Engelmann Silk Hand Print |
| Collection | Sheers & Casements |
| Width | 53 1/2" (136CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 1 3/4" (4CM) |
| Vertical Repeat | 1 3/4" (4CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 100% SILK |
| Country of Origin | INDIA |
| Country of Finish | INDIA |
| Color | Beige |
| Theme | Small Scales |
$171.50
182680 | Engelmann Silk Hand Print, Fawn - Schumacher Fabric—
$171.50
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Looking for Schumacher Fabric Item 182680 pattern name Engelmann Silk Hand Print color name Fawn from the collection Sheers & Casements. Enjoy this impeccable Fabric. Featuring an open grid of tiny trees, Engelmann Silk Hand-Print is a charming, elegant small-scale pattern. Screen-printed by hand, this raw-silk fabric has wonderful texture, dimension, and drape, making it especially lovely for curtain panels. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 182680 |
| Pattern Name | Engelmann Silk Hand Print |
| Collection | Sheers & Casements |
| Width | 53 1/2" (136CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 1 3/4" (4CM) |
| Vertical Repeat | 1 3/4" (4CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 100% SILK |
| Country of Origin | INDIA |
| Country of Finish | INDIA |
| Color | Beige |
| Theme | Small Scales |
























