37520.316.0 | River Weave, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Buy Kravet Couture Fabric SKU# 37520.316.0 pattern name River Weave from the collection Museum Of New Mexico Folk Art Collection. Samples always available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37520.316.0 |
| Pattern Name | River Weave |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 55.11" |
| Vert. Repeat | 13.5" |
| Horz. Repeat | 6.8" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 40%;VISCOSE - 32%;LINEN - 16%;POLYESTER - 12% |
| Finish | WASHED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Green |
| Theme | Flamestitch |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37520.316.0 | River Weave, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
37520.316.0 | River Weave, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Buy Kravet Couture Fabric SKU# 37520.316.0 pattern name River Weave from the collection Museum Of New Mexico Folk Art Collection. Samples always available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37520.316.0 |
| Pattern Name | River Weave |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 55.11" |
| Vert. Repeat | 13.5" |
| Horz. Repeat | 6.8" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 40%;VISCOSE - 32%;LINEN - 16%;POLYESTER - 12% |
| Finish | WASHED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Green |
| Theme | Flamestitch |
| Notes | 0 |
$93.71
Original: $267.75
-65%37520.316.0 | River Weave, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric—
$267.75
$93.71Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Buy Kravet Couture Fabric SKU# 37520.316.0 pattern name River Weave from the collection Museum Of New Mexico Folk Art Collection. Samples always available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37520.316.0 |
| Pattern Name | River Weave |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 55.11" |
| Vert. Repeat | 13.5" |
| Horz. Repeat | 6.8" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 40%;VISCOSE - 32%;LINEN - 16%;POLYESTER - 12% |
| Finish | WASHED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Green |
| Theme | Flamestitch |
| Notes | 0 |








