68944 | Valkyrie Flame Stitch, Lemon Sage - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Search Schumacher Fabric Product# 68944 pattern name Valkyrie Flame Stitch color name Lemon Sage from the collection Atelier Paris. Enjoy this stylish Fabric. Valkyrie Flame Stitch is a contemporary interpretation of a motif that traces its roots to 15th-century Europe. With its striking pattern and sophisticated colorways, it’s perfectly suited for upholstery, pillows, and more. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 68944 |
| Pattern Name | Valkyrie Flame Stitch |
| Collection | Atelier Paris |
| Width | 55 1/8" (140CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 13 3/4" (35CM) |
| Vertical Repeat | 12 1/4" (31CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 100% COTTON |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Country of Finish | UNITED STATES OF AMERICA |
| Color | Yellow/Gold |
| Theme | Flamestitch |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




68944 | Valkyrie Flame Stitch, Lemon Sage - Schumacher Fabric
68944 | Valkyrie Flame Stitch, Lemon Sage - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Search Schumacher Fabric Product# 68944 pattern name Valkyrie Flame Stitch color name Lemon Sage from the collection Atelier Paris. Enjoy this stylish Fabric. Valkyrie Flame Stitch is a contemporary interpretation of a motif that traces its roots to 15th-century Europe. With its striking pattern and sophisticated colorways, it’s perfectly suited for upholstery, pillows, and more. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 68944 |
| Pattern Name | Valkyrie Flame Stitch |
| Collection | Atelier Paris |
| Width | 55 1/8" (140CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 13 3/4" (35CM) |
| Vertical Repeat | 12 1/4" (31CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 100% COTTON |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Country of Finish | UNITED STATES OF AMERICA |
| Color | Yellow/Gold |
| Theme | Flamestitch |
$329.00
68944 | Valkyrie Flame Stitch, Lemon Sage - Schumacher Fabric—
$329.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Search Schumacher Fabric Product# 68944 pattern name Valkyrie Flame Stitch color name Lemon Sage from the collection Atelier Paris. Enjoy this stylish Fabric. Valkyrie Flame Stitch is a contemporary interpretation of a motif that traces its roots to 15th-century Europe. With its striking pattern and sophisticated colorways, it’s perfectly suited for upholstery, pillows, and more. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 68944 |
| Pattern Name | Valkyrie Flame Stitch |
| Collection | Atelier Paris |
| Width | 55 1/8" (140CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 13 3/4" (35CM) |
| Vertical Repeat | 12 1/4" (31CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 100% COTTON |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Country of Finish | UNITED STATES OF AMERICA |
| Color | Yellow/Gold |
| Theme | Flamestitch |







