86132 | Elio Flamestitch, Citron - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Save on Schumacher Fabric Item# 86132 pattern name Elio Flamestitch color name Citron from the collection Acquerello. Enjoy this superb Fabric. Embracing a timeless Old World motif, Elio Flamestitch is a cotton-linen lampas distinguished by its sumptuous colors and gracefully undulating pattern. Woven in Italy, this sophisticated fabric offers beautiful texture and dimension. Cuttings available always online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 86132 |
| Pattern Name | Elio Flamestitch |
| Collection | Acquerello |
| Width | 55 1/8" (140CM)" |
| Match | HALF DROP |
| Horizontal Repeat | 6 7/8" (17CM) |
| Vertical Repeat | 11 3/8" (29CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 24% LINEN, 76% COTTON |
| Country of Origin | ITALY |
| Country of Finish | ITALY |
| Color | Yellow/Gold |
| Theme | Flamestitch |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





86132 | Elio Flamestitch, Citron - Schumacher Fabric
86132 | Elio Flamestitch, Citron - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Save on Schumacher Fabric Item# 86132 pattern name Elio Flamestitch color name Citron from the collection Acquerello. Enjoy this superb Fabric. Embracing a timeless Old World motif, Elio Flamestitch is a cotton-linen lampas distinguished by its sumptuous colors and gracefully undulating pattern. Woven in Italy, this sophisticated fabric offers beautiful texture and dimension. Cuttings available always online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 86132 |
| Pattern Name | Elio Flamestitch |
| Collection | Acquerello |
| Width | 55 1/8" (140CM)" |
| Match | HALF DROP |
| Horizontal Repeat | 6 7/8" (17CM) |
| Vertical Repeat | 11 3/8" (29CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 24% LINEN, 76% COTTON |
| Country of Origin | ITALY |
| Country of Finish | ITALY |
| Color | Yellow/Gold |
| Theme | Flamestitch |
$121.27
Original: $346.50
-65%86132 | Elio Flamestitch, Citron - Schumacher Fabric—
$346.50
$121.27Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Save on Schumacher Fabric Item# 86132 pattern name Elio Flamestitch color name Citron from the collection Acquerello. Enjoy this superb Fabric. Embracing a timeless Old World motif, Elio Flamestitch is a cotton-linen lampas distinguished by its sumptuous colors and gracefully undulating pattern. Woven in Italy, this sophisticated fabric offers beautiful texture and dimension. Cuttings available always online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 86132 |
| Pattern Name | Elio Flamestitch |
| Collection | Acquerello |
| Width | 55 1/8" (140CM)" |
| Match | HALF DROP |
| Horizontal Repeat | 6 7/8" (17CM) |
| Vertical Repeat | 11 3/8" (29CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 24% LINEN, 76% COTTON |
| Country of Origin | ITALY |
| Country of Finish | ITALY |
| Color | Yellow/Gold |
| Theme | Flamestitch |







