37569.194.0 | Ritika, Jaipur Collection - Kravet Design Fabric
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Acquire Kravet Design Fabric Product 37569.194.0 pattern name Ritika from the collection Jaipur Collection. Memo available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37569.194.0 |
| Pattern Name | Ritika |
| Collection | Jaipur Collection |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 6.75" |
| Horz. Repeat | 3.37" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 75%;POLYESTER - 25% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Yellow |
| Theme | Flamestitch |
| Notes | WARP PRINT - COLOR MAY VARY |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37569.194.0 | Ritika, Jaipur Collection - Kravet Design Fabric
37569.194.0 | Ritika, Jaipur Collection - Kravet Design Fabric
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Acquire Kravet Design Fabric Product 37569.194.0 pattern name Ritika from the collection Jaipur Collection. Memo available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37569.194.0 |
| Pattern Name | Ritika |
| Collection | Jaipur Collection |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 6.75" |
| Horz. Repeat | 3.37" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 75%;POLYESTER - 25% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Yellow |
| Theme | Flamestitch |
| Notes | WARP PRINT - COLOR MAY VARY |
$42.69
Original: $121.98
-65%37569.194.0 | Ritika, Jaipur Collection - Kravet Design Fabric—
$121.98
$42.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Acquire Kravet Design Fabric Product 37569.194.0 pattern name Ritika from the collection Jaipur Collection. Memo available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37569.194.0 |
| Pattern Name | Ritika |
| Collection | Jaipur Collection |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 6.75" |
| Horz. Repeat | 3.37" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 75%;POLYESTER - 25% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Yellow |
| Theme | Flamestitch |
| Notes | WARP PRINT - COLOR MAY VARY |








