37523.611.0 | Chimito, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37523.611.0 |
| Pattern Name | Chimito |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 54.33" |
| Vert. Repeat | 6.5" |
| Horz. Repeat | 3.34" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | WOOL - 34%;VISCOSE - 24%;POLYESTER - 23%;LINEN - 15%;COTTON - 4% |
| Finish | WASHED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Brown |
| Theme | Ikat |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37523.611.0 | Chimito, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
37523.611.0 | Chimito, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37523.611.0 |
| Pattern Name | Chimito |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 54.33" |
| Vert. Repeat | 6.5" |
| Horz. Repeat | 3.34" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | WOOL - 34%;VISCOSE - 24%;POLYESTER - 23%;LINEN - 15%;COTTON - 4% |
| Finish | WASHED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Brown |
| Theme | Ikat |
| Notes | 0 |
Original: $404.78
-65%$404.78
$141.67Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37523.611.0 |
| Pattern Name | Chimito |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 54.33" |
| Vert. Repeat | 6.5" |
| Horz. Repeat | 3.34" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | WOOL - 34%;VISCOSE - 24%;POLYESTER - 23%;LINEN - 15%;COTTON - 4% |
| Finish | WASHED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Brown |
| Theme | Ikat |
| Notes | 0 |














