37525.611.0 | Canyon Road, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37525.611.0 |
| Pattern Name | Canyon Road |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 53.9" |
| Vert. Repeat | 15.7" |
| Horz. Repeat | 13.4" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 60%;JUTE - 30%;POLYESTER - 10% |
| Finish | PRESHRUNK ;EMBROIDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | 0 |
| Color | Brown |
| Theme | Stripes |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37525.611.0 | Canyon Road, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
37525.611.0 | Canyon Road, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37525.611.0 |
| Pattern Name | Canyon Road |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 53.9" |
| Vert. Repeat | 15.7" |
| Horz. Repeat | 13.4" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 60%;JUTE - 30%;POLYESTER - 10% |
| Finish | PRESHRUNK ;EMBROIDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | 0 |
| Color | Brown |
| Theme | Stripes |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37525.611.0 |
| Pattern Name | Canyon Road |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 53.9" |
| Vert. Repeat | 15.7" |
| Horz. Repeat | 13.4" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 60%;JUTE - 30%;POLYESTER - 10% |
| Finish | PRESHRUNK ;EMBROIDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | 0 |
| Color | Brown |
| Theme | Stripes |
| Notes | 0 |














