37534.511.0 | Sombrillo Stripe, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37534.511.0 |
| Pattern Name | Sombrillo Stripe |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 52.3" |
| Vert. Repeat | 21.25" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 45%;ACRYLIC - 16%;POLYESTER - 16%;WOOL - 16%;ALPACA - 5%;POLYAMIDE - 2% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Brown |
| Theme | Stripes |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37534.511.0 | Sombrillo Stripe, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
37534.511.0 | Sombrillo Stripe, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37534.511.0 |
| Pattern Name | Sombrillo Stripe |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 52.3" |
| Vert. Repeat | 21.25" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 45%;ACRYLIC - 16%;POLYESTER - 16%;WOOL - 16%;ALPACA - 5%;POLYAMIDE - 2% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Brown |
| Theme | Stripes |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37534.511.0 |
| Pattern Name | Sombrillo Stripe |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 52.3" |
| Vert. Repeat | 21.25" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 45%;ACRYLIC - 16%;POLYESTER - 16%;WOOL - 16%;ALPACA - 5%;POLYAMIDE - 2% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Brown |
| Theme | Stripes |
| Notes | 0 |














