37553.611.0 | Bisbee, Montage Weaves Ii - Kravet Contract Fabric
| Brand | Kravet Contract |
| Pattern Number | 37553.611.0 |
| Pattern Name | Bisbee |
| Collection | Montage Weaves Ii |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 3.24" |
| Horz. Repeat | 6.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 64%;RECYCLED POLYESTER - 36% |
| Finish | NANOTEX BY CRYPTON ;LATEX BACKED ; |
| Clean Code | W |
| Durability | HEAVY |
| Color | Brown |
| Theme | Herringbone |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37553.611.0 | Bisbee, Montage Weaves Ii - Kravet Contract Fabric
37553.611.0 | Bisbee, Montage Weaves Ii - Kravet Contract Fabric
| Brand | Kravet Contract |
| Pattern Number | 37553.611.0 |
| Pattern Name | Bisbee |
| Collection | Montage Weaves Ii |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 3.24" |
| Horz. Repeat | 6.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 64%;RECYCLED POLYESTER - 36% |
| Finish | NANOTEX BY CRYPTON ;LATEX BACKED ; |
| Clean Code | W |
| Durability | HEAVY |
| Color | Brown |
| Theme | Herringbone |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Contract |
| Pattern Number | 37553.611.0 |
| Pattern Name | Bisbee |
| Collection | Montage Weaves Ii |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 3.24" |
| Horz. Repeat | 6.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 64%;RECYCLED POLYESTER - 36% |
| Finish | NANOTEX BY CRYPTON ;LATEX BACKED ; |
| Clean Code | W |
| Durability | HEAVY |
| Color | Brown |
| Theme | Herringbone |














