37571.630.0 | Arya, Jaipur Collection - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37571.630.0 |
| Pattern Name | Arya |
| Collection | Jaipur Collection |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 9.47" |
| Horz. Repeat | 6.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 75%;POLYESTER - 25% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Sage |
| Theme | Ikat |
| Notes | WARP PRINT |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37571.630.0 | Arya, Jaipur Collection - Kravet Design Fabric
37571.630.0 | Arya, Jaipur Collection - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37571.630.0 |
| Pattern Name | Arya |
| Collection | Jaipur Collection |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 9.47" |
| Horz. Repeat | 6.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 75%;POLYESTER - 25% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Sage |
| Theme | Ikat |
| Notes | WARP PRINT |
Original: $121.98
-65%$121.98
$42.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37571.630.0 |
| Pattern Name | Arya |
| Collection | Jaipur Collection |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 9.47" |
| Horz. Repeat | 6.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 75%;POLYESTER - 25% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Sage |
| Theme | Ikat |
| Notes | WARP PRINT |














