40804 | Rosetta, Cocoa Character on Japanese Paper Weave - Phillip Jeffries Wallpaper
This pattern is priced by the yard minimum of 12 yards then 4 yard increments (may have a $35 cut fee)
Select Phillip Jeffries Wallpaper Item 40804 Pattern Name Rosetta - Cocoa Character On Japanese Paper Weave From The Collection Prints. Enjoy This Charming Grasscloth Wallpaper. Memo Are Available Online. Fast Shipping Mahone'S Wallpaper Has Been Family Owned In Lynchburg Va Since 1969.
| Brand | Phillip Jeffries |
| Pattern Number | 40804 |
| Pattern Name | Rosetta - Cocoa Character on Japanese Paper Weave |
| Collection | Prints |
| Width | Trims to 33.75 in (85.7 cm) " |
| Vertical Repeat | 15 in (38.1 cm) |
| Horizontal Repeat | 6.75 in (17.2 cm) |
| Fire Rating | ASTM E84 Class A |
| Minimum Order Quantity | 12 yards |
| Order Increments | 4 yards |
| Bolt Sizes | 12 Yards |
| Maintenance | Wipe Gently |
| Color | Brown |
| Theme | Abstract |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

40804 | Rosetta, Cocoa Character on Japanese Paper Weave - Phillip Jeffries Wallpaper
40804 | Rosetta, Cocoa Character on Japanese Paper Weave - Phillip Jeffries Wallpaper
This pattern is priced by the yard minimum of 12 yards then 4 yard increments (may have a $35 cut fee)
Select Phillip Jeffries Wallpaper Item 40804 Pattern Name Rosetta - Cocoa Character On Japanese Paper Weave From The Collection Prints. Enjoy This Charming Grasscloth Wallpaper. Memo Are Available Online. Fast Shipping Mahone'S Wallpaper Has Been Family Owned In Lynchburg Va Since 1969.
| Brand | Phillip Jeffries |
| Pattern Number | 40804 |
| Pattern Name | Rosetta - Cocoa Character on Japanese Paper Weave |
| Collection | Prints |
| Width | Trims to 33.75 in (85.7 cm) " |
| Vertical Repeat | 15 in (38.1 cm) |
| Horizontal Repeat | 6.75 in (17.2 cm) |
| Fire Rating | ASTM E84 Class A |
| Minimum Order Quantity | 12 yards |
| Order Increments | 4 yards |
| Bolt Sizes | 12 Yards |
| Maintenance | Wipe Gently |
| Color | Brown |
| Theme | Abstract |
$31.36
Original: $89.60
-65%40804 | Rosetta, Cocoa Character on Japanese Paper Weave - Phillip Jeffries Wallpaper—
$89.60
$31.36Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This pattern is priced by the yard minimum of 12 yards then 4 yard increments (may have a $35 cut fee)
Select Phillip Jeffries Wallpaper Item 40804 Pattern Name Rosetta - Cocoa Character On Japanese Paper Weave From The Collection Prints. Enjoy This Charming Grasscloth Wallpaper. Memo Are Available Online. Fast Shipping Mahone'S Wallpaper Has Been Family Owned In Lynchburg Va Since 1969.
| Brand | Phillip Jeffries |
| Pattern Number | 40804 |
| Pattern Name | Rosetta - Cocoa Character on Japanese Paper Weave |
| Collection | Prints |
| Width | Trims to 33.75 in (85.7 cm) " |
| Vertical Repeat | 15 in (38.1 cm) |
| Horizontal Repeat | 6.75 in (17.2 cm) |
| Fire Rating | ASTM E84 Class A |
| Minimum Order Quantity | 12 yards |
| Order Increments | 4 yards |
| Bolt Sizes | 12 Yards |
| Maintenance | Wipe Gently |
| Color | Brown |
| Theme | Abstract |
















