80525 | Alva Hand Block Print, Ochre - Schumacher Fabric
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 80525 |
| Pattern Name | Alva Hand Block Print |
| Collection | Perennial Favorites |
| Width | 52" (132cm)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 3 1/4" (8CM) |
| Vertical Repeat | 1" (3CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 100% LINEN |
| Country of Origin | INDIA |
| Country of Finish | INDIA |
| Color | Yellow/Gold |
| Theme | Stripes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




80525 | Alva Hand Block Print, Ochre - Schumacher Fabric
80525 | Alva Hand Block Print, Ochre - Schumacher Fabric
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 80525 |
| Pattern Name | Alva Hand Block Print |
| Collection | Perennial Favorites |
| Width | 52" (132cm)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 3 1/4" (8CM) |
| Vertical Repeat | 1" (3CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 100% LINEN |
| Country of Origin | INDIA |
| Country of Finish | INDIA |
| Color | Yellow/Gold |
| Theme | Stripes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 80525 |
| Pattern Name | Alva Hand Block Print |
| Collection | Perennial Favorites |
| Width | 52" (132cm)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 3 1/4" (8CM) |
| Vertical Repeat | 1" (3CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 100% LINEN |
| Country of Origin | INDIA |
| Country of Finish | INDIA |
| Color | Yellow/Gold |
| Theme | Stripes |
























