83788 | Frannie Windowpane, Chocolate - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Save on Schumacher Fabric Item# 83788 pattern name Frannie Windowpane color name Chocolate from the collection Mark D. Sikes. Enjoy this superb Fabric. Mark D. Sikes breathed new life into a classic motif when he created Frannie Windowpane, a medium-scale multicolor plaid with a chunky, textural weave. The perfect companion for other patterns and prints, this fabric goes anywhere and is an absolute dream for upholstery. Cuttings available always online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 83788 |
| Pattern Name | Frannie Windowpane |
| Collection | Mark D. Sikes |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | ALLOVER |
| Horizontal Repeat | 3" (8CM) |
| Vertical Repeat | 3" (8CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 100% COTTON |
| Country of Origin | INDIA |
| Country of Finish | INDIA |
| Color | Brown |
| Theme | Check/Plaid |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





83788 | Frannie Windowpane, Chocolate - Schumacher Fabric
83788 | Frannie Windowpane, Chocolate - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Save on Schumacher Fabric Item# 83788 pattern name Frannie Windowpane color name Chocolate from the collection Mark D. Sikes. Enjoy this superb Fabric. Mark D. Sikes breathed new life into a classic motif when he created Frannie Windowpane, a medium-scale multicolor plaid with a chunky, textural weave. The perfect companion for other patterns and prints, this fabric goes anywhere and is an absolute dream for upholstery. Cuttings available always online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 83788 |
| Pattern Name | Frannie Windowpane |
| Collection | Mark D. Sikes |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | ALLOVER |
| Horizontal Repeat | 3" (8CM) |
| Vertical Repeat | 3" (8CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 100% COTTON |
| Country of Origin | INDIA |
| Country of Finish | INDIA |
| Color | Brown |
| Theme | Check/Plaid |
$154.00
83788 | Frannie Windowpane, Chocolate - Schumacher Fabric—
$154.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Save on Schumacher Fabric Item# 83788 pattern name Frannie Windowpane color name Chocolate from the collection Mark D. Sikes. Enjoy this superb Fabric. Mark D. Sikes breathed new life into a classic motif when he created Frannie Windowpane, a medium-scale multicolor plaid with a chunky, textural weave. The perfect companion for other patterns and prints, this fabric goes anywhere and is an absolute dream for upholstery. Cuttings available always online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 83788 |
| Pattern Name | Frannie Windowpane |
| Collection | Mark D. Sikes |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | ALLOVER |
| Horizontal Repeat | 3" (8CM) |
| Vertical Repeat | 3" (8CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 100% COTTON |
| Country of Origin | INDIA |
| Country of Finish | INDIA |
| Color | Brown |
| Theme | Check/Plaid |














