84832 | Tigress Velvet, Malachite - Schumacher Fabric
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 84832 |
| Pattern Name | Tigress Velvet |
| Collection | Cut & Patterned Velvets |
| Width | 50" (127CM)" |
| Match | ALLOVER |
| Horizontal Repeat | 25 7/8" (66CM) |
| Vertical Repeat | 28 1/8" (71CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 50% COTTON, 50% RAYON |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Country of Finish | UNITED STATES OF AMERICA |
| Color | Green |
| Theme | Animal Skin |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




84832 | Tigress Velvet, Malachite - Schumacher Fabric
84832 | Tigress Velvet, Malachite - Schumacher Fabric
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 84832 |
| Pattern Name | Tigress Velvet |
| Collection | Cut & Patterned Velvets |
| Width | 50" (127CM)" |
| Match | ALLOVER |
| Horizontal Repeat | 25 7/8" (66CM) |
| Vertical Repeat | 28 1/8" (71CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 50% COTTON, 50% RAYON |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Country of Finish | UNITED STATES OF AMERICA |
| Color | Green |
| Theme | Animal Skin |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 84832 |
| Pattern Name | Tigress Velvet |
| Collection | Cut & Patterned Velvets |
| Width | 50" (127CM)" |
| Match | ALLOVER |
| Horizontal Repeat | 25 7/8" (66CM) |
| Vertical Repeat | 28 1/8" (71CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 50% COTTON, 50% RAYON |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Country of Finish | UNITED STATES OF AMERICA |
| Color | Green |
| Theme | Animal Skin |
























