85570 | Ziegfeld Hand Beaded Tape, Gilt - Schumacher Trim
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
View Schumacher Trim Pattern 85570 pattern name Ziegfeld Hand Beaded Tape color name Gilt from the collection Rhythm In Motion. Enjoy this solid Trim. The epitome of flapper-era glamour, Ziegfeld Hand Beaded Tape features a hand-beaded scallop motif on a linen ground. At 2½ inches wide, this trim adds panache and polish to pillows, window treatments, or anything that needs a touch of sparkle. Samples are available. Fast Shipping Mahone's Trim has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 85570 |
| Pattern Name | Ziegfeld Hand Beaded Tape |
| Collection | Rhythm In Motion |
| Width | 2 1/2" (6CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 0 |
| Vertical Repeat | 1" (3CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 80% LINEN, 20% ACRYLIC BEADS |
| Country of Origin | INDIA |
| Country of Finish | INDIA |
| Color | Gold |
| Theme | Cheic and Modern |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



85570 | Ziegfeld Hand Beaded Tape, Gilt - Schumacher Trim
85570 | Ziegfeld Hand Beaded Tape, Gilt - Schumacher Trim
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
View Schumacher Trim Pattern 85570 pattern name Ziegfeld Hand Beaded Tape color name Gilt from the collection Rhythm In Motion. Enjoy this solid Trim. The epitome of flapper-era glamour, Ziegfeld Hand Beaded Tape features a hand-beaded scallop motif on a linen ground. At 2½ inches wide, this trim adds panache and polish to pillows, window treatments, or anything that needs a touch of sparkle. Samples are available. Fast Shipping Mahone's Trim has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 85570 |
| Pattern Name | Ziegfeld Hand Beaded Tape |
| Collection | Rhythm In Motion |
| Width | 2 1/2" (6CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 0 |
| Vertical Repeat | 1" (3CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 80% LINEN, 20% ACRYLIC BEADS |
| Country of Origin | INDIA |
| Country of Finish | INDIA |
| Color | Gold |
| Theme | Cheic and Modern |
$66.15
Original: $189.00
-65%85570 | Ziegfeld Hand Beaded Tape, Gilt - Schumacher Trim—
$189.00
$66.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
View Schumacher Trim Pattern 85570 pattern name Ziegfeld Hand Beaded Tape color name Gilt from the collection Rhythm In Motion. Enjoy this solid Trim. The epitome of flapper-era glamour, Ziegfeld Hand Beaded Tape features a hand-beaded scallop motif on a linen ground. At 2½ inches wide, this trim adds panache and polish to pillows, window treatments, or anything that needs a touch of sparkle. Samples are available. Fast Shipping Mahone's Trim has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 85570 |
| Pattern Name | Ziegfeld Hand Beaded Tape |
| Collection | Rhythm In Motion |
| Width | 2 1/2" (6CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 0 |
| Vertical Repeat | 1" (3CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 80% LINEN, 20% ACRYLIC BEADS |
| Country of Origin | INDIA |
| Country of Finish | INDIA |
| Color | Gold |
| Theme | Cheic and Modern |























