86030 | Even Keel Outdoor Stripe, Greige - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Shop Schumacher Fabric Pattern 86030 pattern name Even Keel Outdoor Stripe color name Greige from the collection Perennial Favorites. Enjoy this enchanting Fabric. Woven in Italy, Even Keel Indoor/Outdoor Stripe is a stylish, versatile fabric made of high-performance solution-dyed yarns. This medium-scale multi-width stripe offers wonderful texture and durability for high-traffic areas. Swatches available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 86030 |
| Pattern Name | Even Keel Outdoor Stripe |
| Collection | Perennial Favorites |
| Width | 55 1/8" (140CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 0 |
| Vertical Repeat | 5" (13CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 70% POLYPROPYLENE, 30% POLYESTER |
| Country of Origin | ITALY |
| Country of Finish | ITALY |
| Color | Grey |
| Theme | Stripes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




86030 | Even Keel Outdoor Stripe, Greige - Schumacher Fabric
86030 | Even Keel Outdoor Stripe, Greige - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Shop Schumacher Fabric Pattern 86030 pattern name Even Keel Outdoor Stripe color name Greige from the collection Perennial Favorites. Enjoy this enchanting Fabric. Woven in Italy, Even Keel Indoor/Outdoor Stripe is a stylish, versatile fabric made of high-performance solution-dyed yarns. This medium-scale multi-width stripe offers wonderful texture and durability for high-traffic areas. Swatches available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 86030 |
| Pattern Name | Even Keel Outdoor Stripe |
| Collection | Perennial Favorites |
| Width | 55 1/8" (140CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 0 |
| Vertical Repeat | 5" (13CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 70% POLYPROPYLENE, 30% POLYESTER |
| Country of Origin | ITALY |
| Country of Finish | ITALY |
| Color | Grey |
| Theme | Stripes |
$66.15
Original: $189.00
-65%86030 | Even Keel Outdoor Stripe, Greige - Schumacher Fabric—
$189.00
$66.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Shop Schumacher Fabric Pattern 86030 pattern name Even Keel Outdoor Stripe color name Greige from the collection Perennial Favorites. Enjoy this enchanting Fabric. Woven in Italy, Even Keel Indoor/Outdoor Stripe is a stylish, versatile fabric made of high-performance solution-dyed yarns. This medium-scale multi-width stripe offers wonderful texture and durability for high-traffic areas. Swatches available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 86030 |
| Pattern Name | Even Keel Outdoor Stripe |
| Collection | Perennial Favorites |
| Width | 55 1/8" (140CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 0 |
| Vertical Repeat | 5" (13CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 70% POLYPROPYLENE, 30% POLYESTER |
| Country of Origin | ITALY |
| Country of Finish | ITALY |
| Color | Grey |
| Theme | Stripes |
























