Am100455.161.0 | Alba, Andrew Martin Folklore - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | AM100455.161.0 |
| Pattern Name | Alba |
| Collection | Andrew Martin Folklore |
| Width | 50" |
| Vert. Repeat | 15.35" |
| Horz. Repeat | 13.18" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 63%;LINEN - 21%;ACRYLIC - 16% |
| Finish | EMBROIDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Ivory |
| Theme | Botanical |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Am100455.161.0 | Alba, Andrew Martin Folklore - Kravet Couture Fabric
Am100455.161.0 | Alba, Andrew Martin Folklore - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | AM100455.161.0 |
| Pattern Name | Alba |
| Collection | Andrew Martin Folklore |
| Width | 50" |
| Vert. Repeat | 15.35" |
| Horz. Repeat | 13.18" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 63%;LINEN - 21%;ACRYLIC - 16% |
| Finish | EMBROIDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Ivory |
| Theme | Botanical |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | AM100455.161.0 |
| Pattern Name | Alba |
| Collection | Andrew Martin Folklore |
| Width | 50" |
| Vert. Repeat | 15.35" |
| Horz. Repeat | 13.18" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 63%;LINEN - 21%;ACRYLIC - 16% |
| Finish | EMBROIDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Ivory |
| Theme | Botanical |
| Notes | 0 |


















