Am100465.166.0 | Desert Stripe, Andrew Martin G.O.A.T. - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | AM100465.166.0 |
| Pattern Name | Desert Stripe |
| Collection | Andrew Martin G.O.A.T. |
| Width | 54.7" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 8.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | WOOL - 40%;LINEN - 22%;COTTON - 18%;POLYESTER - 18%;VISCOSE - 2% |
| Finish | WASHED ; |
| Clean Code | X |
| Durability | HEAVY |
| Color | Brown |
| Theme | Stripes |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Am100465.166.0 | Desert Stripe, Andrew Martin G.O.A.T. - Kravet Couture Fabric
Am100465.166.0 | Desert Stripe, Andrew Martin G.O.A.T. - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | AM100465.166.0 |
| Pattern Name | Desert Stripe |
| Collection | Andrew Martin G.O.A.T. |
| Width | 54.7" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 8.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | WOOL - 40%;LINEN - 22%;COTTON - 18%;POLYESTER - 18%;VISCOSE - 2% |
| Finish | WASHED ; |
| Clean Code | X |
| Durability | HEAVY |
| Color | Brown |
| Theme | Stripes |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | AM100465.166.0 |
| Pattern Name | Desert Stripe |
| Collection | Andrew Martin G.O.A.T. |
| Width | 54.7" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 8.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | WOOL - 40%;LINEN - 22%;COTTON - 18%;POLYESTER - 18%;VISCOSE - 2% |
| Finish | WASHED ; |
| Clean Code | X |
| Durability | HEAVY |
| Color | Brown |
| Theme | Stripes |
| Notes | 0 |














