Crypton Roadmap | # 206 Marsh - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
Purchase Maxwell Fabric pattern name Crypton Roadmap # 206 Marsh. Enjoy this impressive Fabric. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | CIK206 |
| Name & Color | CRYPTON ROADMAP # 206 MARSH |
| Width | 55" |
| Content | 39% RECYCLED POST CONSUMER POLYESTER34% POLYESTER27% SEAQUAL POLYESTER |
| Repeat | V- 2.5" H- 2.5" |
| Cleaning | W- CLEAN FABRICS WITH WATER-BASED CLEANING AGENTS OR WATER BASED FOAM |
| Country of Origin | USA |
| Tests | 105,000 DOUBLE RUBS NFPA 260 Class 1 (UFAC), CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Blue |
| Theme | Diamond/Ogee |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Crypton Roadmap | # 206 Marsh - Maxwell Fabric
Crypton Roadmap | # 206 Marsh - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
Purchase Maxwell Fabric pattern name Crypton Roadmap # 206 Marsh. Enjoy this impressive Fabric. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | CIK206 |
| Name & Color | CRYPTON ROADMAP # 206 MARSH |
| Width | 55" |
| Content | 39% RECYCLED POST CONSUMER POLYESTER34% POLYESTER27% SEAQUAL POLYESTER |
| Repeat | V- 2.5" H- 2.5" |
| Cleaning | W- CLEAN FABRICS WITH WATER-BASED CLEANING AGENTS OR WATER BASED FOAM |
| Country of Origin | USA |
| Tests | 105,000 DOUBLE RUBS NFPA 260 Class 1 (UFAC), CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Blue |
| Theme | Diamond/Ogee |
$53.23
Original: $152.10
-65%Crypton Roadmap | # 206 Marsh - Maxwell Fabric—
$152.10
$53.23Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard.
Purchase Maxwell Fabric pattern name Crypton Roadmap # 206 Marsh. Enjoy this impressive Fabric. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | CIK206 |
| Name & Color | CRYPTON ROADMAP # 206 MARSH |
| Width | 55" |
| Content | 39% RECYCLED POST CONSUMER POLYESTER34% POLYESTER27% SEAQUAL POLYESTER |
| Repeat | V- 2.5" H- 2.5" |
| Cleaning | W- CLEAN FABRICS WITH WATER-BASED CLEANING AGENTS OR WATER BASED FOAM |
| Country of Origin | USA |
| Tests | 105,000 DOUBLE RUBS NFPA 260 Class 1 (UFAC), CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Blue |
| Theme | Diamond/Ogee |











