Remix.6.0 | Remix, Evolve Faux Leather - Kravet Contract Fabric
| Brand | Kravet Contract |
| Pattern Number | REMIX.6.0 |
| Pattern Name | Remix |
| Collection | Evolve Faux Leather |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | HYPHYN VINYL - 100% |
| Finish | SOIL & STAIN REPELLENT ; |
| Clean Code | WS B |
| Durability | HEAVY |
| Color | Brown |
| Theme | Solid |
| Notes | BIODEGRADABLE PERFORMANCE VINYL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Remix.6.0 | Remix, Evolve Faux Leather - Kravet Contract Fabric
Remix.6.0 | Remix, Evolve Faux Leather - Kravet Contract Fabric
| Brand | Kravet Contract |
| Pattern Number | REMIX.6.0 |
| Pattern Name | Remix |
| Collection | Evolve Faux Leather |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | HYPHYN VINYL - 100% |
| Finish | SOIL & STAIN REPELLENT ; |
| Clean Code | WS B |
| Durability | HEAVY |
| Color | Brown |
| Theme | Solid |
| Notes | BIODEGRADABLE PERFORMANCE VINYL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Contract |
| Pattern Number | REMIX.6.0 |
| Pattern Name | Remix |
| Collection | Evolve Faux Leather |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | HYPHYN VINYL - 100% |
| Finish | SOIL & STAIN REPELLENT ; |
| Clean Code | WS B |
| Durability | HEAVY |
| Color | Brown |
| Theme | Solid |
| Notes | BIODEGRADABLE PERFORMANCE VINYL |














