37356.5.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37356.5.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54.33" |
| Vert. Repeat | 15.5" |
| Horz. Repeat | 13.77" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 51%;VISCOSE - 47%;COTTON - 2% |
| Finish | BRUSHED ;SHEARED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Blue |
| Theme | Texture |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37356.5.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
37356.5.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37356.5.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54.33" |
| Vert. Repeat | 15.5" |
| Horz. Repeat | 13.77" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 51%;VISCOSE - 47%;COTTON - 2% |
| Finish | BRUSHED ;SHEARED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Blue |
| Theme | Texture |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37356.5.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54.33" |
| Vert. Repeat | 15.5" |
| Horz. Repeat | 13.77" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 51%;VISCOSE - 47%;COTTON - 2% |
| Finish | BRUSHED ;SHEARED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Blue |
| Theme | Texture |



















