37466.16.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Shop Kravet Design Fabric Product# 37466.16.0 pattern name Kravet Design from the collection Woven Colors. Samples always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37466.16.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 2.36" |
| Horz. Repeat | 2.36" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | ACRYLIC - 70%;COTTON - 15%;POLYESTER - 15% |
| Finish | STEAMED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | White |
| Theme | Diamond/Ogee |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37466.16.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
37466.16.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Shop Kravet Design Fabric Product# 37466.16.0 pattern name Kravet Design from the collection Woven Colors. Samples always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37466.16.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 2.36" |
| Horz. Repeat | 2.36" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | ACRYLIC - 70%;COTTON - 15%;POLYESTER - 15% |
| Finish | STEAMED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | White |
| Theme | Diamond/Ogee |
| Notes | 0 |
$173.25
37466.16.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric—
$173.25
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Shop Kravet Design Fabric Product# 37466.16.0 pattern name Kravet Design from the collection Woven Colors. Samples always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37466.16.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 2.36" |
| Horz. Repeat | 2.36" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | ACRYLIC - 70%;COTTON - 15%;POLYESTER - 15% |
| Finish | STEAMED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | White |
| Theme | Diamond/Ogee |
| Notes | 0 |












