37601.101.0 | Kravet Smart, Trilogy - Kravet Smart Fabric
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Find Kravet Smart Fabric Pattern number 37601.101.0 pattern name Kravet Smart from the collection Trilogy. Cuttings available always online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Smart |
| Pattern Number | 37601.101.0 |
| Pattern Name | Kravet Smart |
| Collection | Trilogy |
| Width | 55.25" |
| Vert. Repeat | 1.5" |
| Horz. Repeat | 1.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | HIGH UV POLYESTER - 100% |
| Finish | ACRYLIC BACKED ;INSIDEOUT PERFORMANCE FINISH ;C0 SOIL AND STAIN REPELLENT FINISH ; |
| Clean Code | WS B |
| Durability | HEAVY |
| Color | White |
| Theme | Diamond/Ogee |
| Notes | BLEACH CLEANABLE 10:1;GUARANTEED IN STOCK |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37601.101.0 | Kravet Smart, Trilogy - Kravet Smart Fabric
37601.101.0 | Kravet Smart, Trilogy - Kravet Smart Fabric
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Find Kravet Smart Fabric Pattern number 37601.101.0 pattern name Kravet Smart from the collection Trilogy. Cuttings available always online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Smart |
| Pattern Number | 37601.101.0 |
| Pattern Name | Kravet Smart |
| Collection | Trilogy |
| Width | 55.25" |
| Vert. Repeat | 1.5" |
| Horz. Repeat | 1.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | HIGH UV POLYESTER - 100% |
| Finish | ACRYLIC BACKED ;INSIDEOUT PERFORMANCE FINISH ;C0 SOIL AND STAIN REPELLENT FINISH ; |
| Clean Code | WS B |
| Durability | HEAVY |
| Color | White |
| Theme | Diamond/Ogee |
| Notes | BLEACH CLEANABLE 10:1;GUARANTEED IN STOCK |
$31.45
Original: $89.85
-65%37601.101.0 | Kravet Smart, Trilogy - Kravet Smart Fabric—
$89.85
$31.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Find Kravet Smart Fabric Pattern number 37601.101.0 pattern name Kravet Smart from the collection Trilogy. Cuttings available always online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Smart |
| Pattern Number | 37601.101.0 |
| Pattern Name | Kravet Smart |
| Collection | Trilogy |
| Width | 55.25" |
| Vert. Repeat | 1.5" |
| Horz. Repeat | 1.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | HIGH UV POLYESTER - 100% |
| Finish | ACRYLIC BACKED ;INSIDEOUT PERFORMANCE FINISH ;C0 SOIL AND STAIN REPELLENT FINISH ; |
| Clean Code | WS B |
| Durability | HEAVY |
| Color | White |
| Theme | Diamond/Ogee |
| Notes | BLEACH CLEANABLE 10:1;GUARANTEED IN STOCK |












