76144 | Halcyon, Mediterrean Spice - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Select Schumacher Fabric Pattern# 76144 pattern name Halcyon color name Mediterrean Spice from the collection Atelier Paris. Enjoy this enchanting Fabric. Inspired by a classic bargello motif, Halcyon is an intricate textural weave of chunky weft yarns on a multicolored warp. This vibrant pattern is railroaded so that the fabric can be used in long swaths without seams. Samples always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 76144 |
| Pattern Name | Halcyon |
| Collection | Atelier Paris |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | RAILROADED |
| Horizontal Repeat | 3 1/4" (8CM) |
| Vertical Repeat | 2 1/2" (6CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 4% POLYESTER, 96% COTTON |
| Country of Origin | ITALY |
| Country of Finish | ITALY |
| Color | Orange |
| Theme | Diamond/Ogee |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




76144 | Halcyon, Mediterrean Spice - Schumacher Fabric
76144 | Halcyon, Mediterrean Spice - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Select Schumacher Fabric Pattern# 76144 pattern name Halcyon color name Mediterrean Spice from the collection Atelier Paris. Enjoy this enchanting Fabric. Inspired by a classic bargello motif, Halcyon is an intricate textural weave of chunky weft yarns on a multicolored warp. This vibrant pattern is railroaded so that the fabric can be used in long swaths without seams. Samples always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 76144 |
| Pattern Name | Halcyon |
| Collection | Atelier Paris |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | RAILROADED |
| Horizontal Repeat | 3 1/4" (8CM) |
| Vertical Repeat | 2 1/2" (6CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 4% POLYESTER, 96% COTTON |
| Country of Origin | ITALY |
| Country of Finish | ITALY |
| Color | Orange |
| Theme | Diamond/Ogee |
$96.77
Original: $276.50
-65%76144 | Halcyon, Mediterrean Spice - Schumacher Fabric—
$276.50
$96.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Select Schumacher Fabric Pattern# 76144 pattern name Halcyon color name Mediterrean Spice from the collection Atelier Paris. Enjoy this enchanting Fabric. Inspired by a classic bargello motif, Halcyon is an intricate textural weave of chunky weft yarns on a multicolored warp. This vibrant pattern is railroaded so that the fabric can be used in long swaths without seams. Samples always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 76144 |
| Pattern Name | Halcyon |
| Collection | Atelier Paris |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | RAILROADED |
| Horizontal Repeat | 3 1/4" (8CM) |
| Vertical Repeat | 2 1/2" (6CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 4% POLYESTER, 96% COTTON |
| Country of Origin | ITALY |
| Country of Finish | ITALY |
| Color | Orange |
| Theme | Diamond/Ogee |












