86400 | Dayana Performance, Ochre - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Select Schumacher Fabric Item 86400 pattern name Dayana Performance color name Ochre from the collection Schumacher Utility: Wovens. Enjoy this dazzling Fabric. An undulating woven stripe, Dayana Performance offers style and versatility, plus exceptional fire, abrasion, pilling, and UV resistance. Made of twisted textural yarns that mimic natural fibers, this elevated medium-scale fabric works beautifully for any upholstery application. Cuttings available always. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 86400 |
| Pattern Name | Dayana Performance |
| Collection | Schumacher Utility: Wovens |
| Width | 55" (140CM)" |
| Match | ALLOVER |
| Horizontal Repeat | 28" (71CM) |
| Vertical Repeat | 46" (117CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 8% RECYCLED POLYESTER, 27% POLYESTER, 65% ACRYLIC |
| Country of Origin | TURKEY |
| Country of Finish | TURKEY |
| Color | Yellow/Gold |
| Theme | Diamond/Ogee |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




86400 | Dayana Performance, Ochre - Schumacher Fabric
86400 | Dayana Performance, Ochre - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Select Schumacher Fabric Item 86400 pattern name Dayana Performance color name Ochre from the collection Schumacher Utility: Wovens. Enjoy this dazzling Fabric. An undulating woven stripe, Dayana Performance offers style and versatility, plus exceptional fire, abrasion, pilling, and UV resistance. Made of twisted textural yarns that mimic natural fibers, this elevated medium-scale fabric works beautifully for any upholstery application. Cuttings available always. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 86400 |
| Pattern Name | Dayana Performance |
| Collection | Schumacher Utility: Wovens |
| Width | 55" (140CM)" |
| Match | ALLOVER |
| Horizontal Repeat | 28" (71CM) |
| Vertical Repeat | 46" (117CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 8% RECYCLED POLYESTER, 27% POLYESTER, 65% ACRYLIC |
| Country of Origin | TURKEY |
| Country of Finish | TURKEY |
| Color | Yellow/Gold |
| Theme | Diamond/Ogee |
$51.45
Original: $147.00
-65%86400 | Dayana Performance, Ochre - Schumacher Fabric—
$147.00
$51.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Select Schumacher Fabric Item 86400 pattern name Dayana Performance color name Ochre from the collection Schumacher Utility: Wovens. Enjoy this dazzling Fabric. An undulating woven stripe, Dayana Performance offers style and versatility, plus exceptional fire, abrasion, pilling, and UV resistance. Made of twisted textural yarns that mimic natural fibers, this elevated medium-scale fabric works beautifully for any upholstery application. Cuttings available always. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 86400 |
| Pattern Name | Dayana Performance |
| Collection | Schumacher Utility: Wovens |
| Width | 55" (140CM)" |
| Match | ALLOVER |
| Horizontal Repeat | 28" (71CM) |
| Vertical Repeat | 46" (117CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 8% RECYCLED POLYESTER, 27% POLYESTER, 65% ACRYLIC |
| Country of Origin | TURKEY |
| Country of Finish | TURKEY |
| Color | Yellow/Gold |
| Theme | Diamond/Ogee |












