87084 | Adams Damask, Green - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Save on Schumacher Fabric Product# 87084 pattern name Adams Damask color name Green from the collection Mark D. Sikes. Enjoy this beautiful Fabric. Interior designer Mark D. Sikes originally created Adams Damask fabric for Blair House, the presidential guesthouse in Washington, D.C. This elegant small-scale diamond floral lends wonderful pattern and texture to furniture, window treatments, and walls and is equally at home in residential and hospitality projects. Samples always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 87084 |
| Pattern Name | Adams Damask |
| Collection | Mark D. Sikes |
| Width | 55" (140CM)" |
| Match | HALF DROP |
| Horizontal Repeat | 1/2" (1CM) |
| Vertical Repeat | 1/2" (1CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 32% POLYESTER, 68% POLYESTER FR |
| Country of Origin | ITALY |
| Country of Finish | ITALY |
| Color | Green |
| Theme | Diamond/Ogee |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



87084 | Adams Damask, Green - Schumacher Fabric
87084 | Adams Damask, Green - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Save on Schumacher Fabric Product# 87084 pattern name Adams Damask color name Green from the collection Mark D. Sikes. Enjoy this beautiful Fabric. Interior designer Mark D. Sikes originally created Adams Damask fabric for Blair House, the presidential guesthouse in Washington, D.C. This elegant small-scale diamond floral lends wonderful pattern and texture to furniture, window treatments, and walls and is equally at home in residential and hospitality projects. Samples always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 87084 |
| Pattern Name | Adams Damask |
| Collection | Mark D. Sikes |
| Width | 55" (140CM)" |
| Match | HALF DROP |
| Horizontal Repeat | 1/2" (1CM) |
| Vertical Repeat | 1/2" (1CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 32% POLYESTER, 68% POLYESTER FR |
| Country of Origin | ITALY |
| Country of Finish | ITALY |
| Color | Green |
| Theme | Diamond/Ogee |
$72.27
Original: $206.50
-65%87084 | Adams Damask, Green - Schumacher Fabric—
$206.50
$72.27Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Save on Schumacher Fabric Product# 87084 pattern name Adams Damask color name Green from the collection Mark D. Sikes. Enjoy this beautiful Fabric. Interior designer Mark D. Sikes originally created Adams Damask fabric for Blair House, the presidential guesthouse in Washington, D.C. This elegant small-scale diamond floral lends wonderful pattern and texture to furniture, window treatments, and walls and is equally at home in residential and hospitality projects. Samples always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 87084 |
| Pattern Name | Adams Damask |
| Collection | Mark D. Sikes |
| Width | 55" (140CM)" |
| Match | HALF DROP |
| Horizontal Repeat | 1/2" (1CM) |
| Vertical Repeat | 1/2" (1CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 32% POLYESTER, 68% POLYESTER FR |
| Country of Origin | ITALY |
| Country of Finish | ITALY |
| Color | Green |
| Theme | Diamond/Ogee |












