F924444 | Yutori Fabric Book, Water Blocks, Beige - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Find Thibaut Fabric SKU# F924444 pattern name Water Blocks from the collection Yutori Fabric Book. Enjoy this impeccable Fabric. Inspired by Japanese Shibori tie-dye, Water Blocks evokes an organic symmetry in its layout of watery squares. The wallcovering is printed on sisal with a shimmering metallic ground for added elegance, and its coordinating fabric is made from a linen cotton blend. Cuttings available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | F924444 |
| Pattern Name | Water Blocks |
| Collection | Yutori Fabric Book |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 54 (137.16 cm) |
| Repeat V | 27.75 (70.48 cm) |
| Construction | 48% Linen, 39% Cotton, 13% Nylon |
| Backing | Backing suggested for uph |
| Abrasion | 20000 martindale |
| Method | Dry clean only |
| Color | Beige |
| Theme | Diamond/Ogee |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

F924444 | Yutori Fabric Book, Water Blocks, Beige - Thibaut Fabric
F924444 | Yutori Fabric Book, Water Blocks, Beige - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Find Thibaut Fabric SKU# F924444 pattern name Water Blocks from the collection Yutori Fabric Book. Enjoy this impeccable Fabric. Inspired by Japanese Shibori tie-dye, Water Blocks evokes an organic symmetry in its layout of watery squares. The wallcovering is printed on sisal with a shimmering metallic ground for added elegance, and its coordinating fabric is made from a linen cotton blend. Cuttings available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | F924444 |
| Pattern Name | Water Blocks |
| Collection | Yutori Fabric Book |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 54 (137.16 cm) |
| Repeat V | 27.75 (70.48 cm) |
| Construction | 48% Linen, 39% Cotton, 13% Nylon |
| Backing | Backing suggested for uph |
| Abrasion | 20000 martindale |
| Method | Dry clean only |
| Color | Beige |
| Theme | Diamond/Ogee |
$59.36
Original: $169.60
-65%F924444 | Yutori Fabric Book, Water Blocks, Beige - Thibaut Fabric—
$169.60
$59.36Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
Find Thibaut Fabric SKU# F924444 pattern name Water Blocks from the collection Yutori Fabric Book. Enjoy this impeccable Fabric. Inspired by Japanese Shibori tie-dye, Water Blocks evokes an organic symmetry in its layout of watery squares. The wallcovering is printed on sisal with a shimmering metallic ground for added elegance, and its coordinating fabric is made from a linen cotton blend. Cuttings available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | F924444 |
| Pattern Name | Water Blocks |
| Collection | Yutori Fabric Book |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 54 (137.16 cm) |
| Repeat V | 27.75 (70.48 cm) |
| Construction | 48% Linen, 39% Cotton, 13% Nylon |
| Backing | Backing suggested for uph |
| Abrasion | 20000 martindale |
| Method | Dry clean only |
| Color | Beige |
| Theme | Diamond/Ogee |












