F924445 | Yutori Fabric Book, Water Blocks, Grey - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Looking for Thibaut Fabric Pattern number F924445 pattern name Water Blocks from the collection Yutori Fabric Book. Enjoy this amazing Fabric. Inspired by Japanese Shibori tie-dye, Water Blocks evokes an organic symmetry in its layout of watery squares. The wallcovering is printed on sisal with a shimmering metallic ground for added elegance, and its coordinating fabric is made from a linen cotton blend. Samples available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | F924445 |
| Pattern Name | Water Blocks |
| Collection | Yutori Fabric Book |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 54 (137.16 cm) |
| Repeat V | 27.75 (70.48 cm) |
| Construction | 48% Linen, 39% Cotton, 13% Nylon |
| Backing | Backing suggested for uph |
| Abrasion | 20000 martindale |
| Method | Dry clean only |
| Color | Grey |
| Theme | Diamond/Ogee |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

F924445 | Yutori Fabric Book, Water Blocks, Grey - Thibaut Fabric
F924445 | Yutori Fabric Book, Water Blocks, Grey - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Looking for Thibaut Fabric Pattern number F924445 pattern name Water Blocks from the collection Yutori Fabric Book. Enjoy this amazing Fabric. Inspired by Japanese Shibori tie-dye, Water Blocks evokes an organic symmetry in its layout of watery squares. The wallcovering is printed on sisal with a shimmering metallic ground for added elegance, and its coordinating fabric is made from a linen cotton blend. Samples available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | F924445 |
| Pattern Name | Water Blocks |
| Collection | Yutori Fabric Book |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 54 (137.16 cm) |
| Repeat V | 27.75 (70.48 cm) |
| Construction | 48% Linen, 39% Cotton, 13% Nylon |
| Backing | Backing suggested for uph |
| Abrasion | 20000 martindale |
| Method | Dry clean only |
| Color | Grey |
| Theme | Diamond/Ogee |
$59.36
Original: $169.60
-65%F924445 | Yutori Fabric Book, Water Blocks, Grey - Thibaut Fabric—
$169.60
$59.36Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
Looking for Thibaut Fabric Pattern number F924445 pattern name Water Blocks from the collection Yutori Fabric Book. Enjoy this amazing Fabric. Inspired by Japanese Shibori tie-dye, Water Blocks evokes an organic symmetry in its layout of watery squares. The wallcovering is printed on sisal with a shimmering metallic ground for added elegance, and its coordinating fabric is made from a linen cotton blend. Samples available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | F924445 |
| Pattern Name | Water Blocks |
| Collection | Yutori Fabric Book |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 54 (137.16 cm) |
| Repeat V | 27.75 (70.48 cm) |
| Construction | 48% Linen, 39% Cotton, 13% Nylon |
| Backing | Backing suggested for uph |
| Abrasion | 20000 martindale |
| Method | Dry clean only |
| Color | Grey |
| Theme | Diamond/Ogee |












