Ormond | # 527 Orchid - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
Purchase Maxwell Fabric pattern name Ormond # 527 Orchid. Enjoy this impressive Fabric. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | OB2527 |
| Name & Color | ORMOND # 527 ORCHID |
| Width | 55" |
| Content | 85% COTTON15% LINEN |
| Repeat | V-5.1" H- 4.5" |
| Cleaning | WASH BELOW 30 GENTLE, IRON LOW, DRY CLEAN, NO TUMBLE DRY, NO BLEACH |
| Country of Origin | SPAIN |
| Tests | 50,000 DOUBLE RUBS - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Beige |
| Theme | Diamond/Ogee |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Ormond | # 527 Orchid - Maxwell Fabric
Ormond | # 527 Orchid - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
Purchase Maxwell Fabric pattern name Ormond # 527 Orchid. Enjoy this impressive Fabric. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | OB2527 |
| Name & Color | ORMOND # 527 ORCHID |
| Width | 55" |
| Content | 85% COTTON15% LINEN |
| Repeat | V-5.1" H- 4.5" |
| Cleaning | WASH BELOW 30 GENTLE, IRON LOW, DRY CLEAN, NO TUMBLE DRY, NO BLEACH |
| Country of Origin | SPAIN |
| Tests | 50,000 DOUBLE RUBS - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Beige |
| Theme | Diamond/Ogee |
$98.91
Ormond | # 527 Orchid - Maxwell Fabric—
$98.91
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard.
Purchase Maxwell Fabric pattern name Ormond # 527 Orchid. Enjoy this impressive Fabric. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | OB2527 |
| Name & Color | ORMOND # 527 ORCHID |
| Width | 55" |
| Content | 85% COTTON15% LINEN |
| Repeat | V-5.1" H- 4.5" |
| Cleaning | WASH BELOW 30 GENTLE, IRON LOW, DRY CLEAN, NO TUMBLE DRY, NO BLEACH |
| Country of Origin | SPAIN |
| Tests | 50,000 DOUBLE RUBS - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Beige |
| Theme | Diamond/Ogee |












