Stewart | # 742 Flint - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
Order Maxwell Fabric pattern name Stewart # 742 Flint. Enjoy this superb Fabric. Cuttings available always online. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | SOP742 |
| Name & Color | STEWART # 742 FLINT |
| Width | 56" |
| Content | 56% RECYCLED POLYESTER44% POLYESTER |
| Repeat | V-10.4" H-4.7" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, IRON LOW, TUMBLE DRY, DRY CLEAN, NO BLEACH, FIBREGUARD |
| Country of Origin | INDIA |
| Tests | 80,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 - OEKOTEX |
| Notes | 0 |
| Color | Grey |
| Theme | Diamond/Ogee |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Stewart | # 742 Flint - Maxwell Fabric
Stewart | # 742 Flint - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
Order Maxwell Fabric pattern name Stewart # 742 Flint. Enjoy this superb Fabric. Cuttings available always online. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | SOP742 |
| Name & Color | STEWART # 742 FLINT |
| Width | 56" |
| Content | 56% RECYCLED POLYESTER44% POLYESTER |
| Repeat | V-10.4" H-4.7" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, IRON LOW, TUMBLE DRY, DRY CLEAN, NO BLEACH, FIBREGUARD |
| Country of Origin | INDIA |
| Tests | 80,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 - OEKOTEX |
| Notes | 0 |
| Color | Grey |
| Theme | Diamond/Ogee |
$107.10
Stewart | # 742 Flint - Maxwell Fabric—
$107.10
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard.
Order Maxwell Fabric pattern name Stewart # 742 Flint. Enjoy this superb Fabric. Cuttings available always online. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | SOP742 |
| Name & Color | STEWART # 742 FLINT |
| Width | 56" |
| Content | 56% RECYCLED POLYESTER44% POLYESTER |
| Repeat | V-10.4" H-4.7" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, IRON LOW, TUMBLE DRY, DRY CLEAN, NO BLEACH, FIBREGUARD |
| Country of Origin | INDIA |
| Tests | 80,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 - OEKOTEX |
| Notes | 0 |
| Color | Grey |
| Theme | Diamond/Ogee |












