W9130 | Woven Essentials, Theo, Linen - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Select Thibaut Fabric Item W9130 pattern name Theo from the collection Woven Essentials. Enjoy this popular Fabric. This classic diamond utilizes a timeless twill to create a small-scale graphic with big impact. Theo embodies unbelievable texture with enduring quality and easy care in a diverse range of appealing colors. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9130 |
| Pattern Name | Theo |
| Collection | Woven Essentials |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 1.87 (4.75 cm) |
| Repeat V | 2.5 (6.35 cm) |
| Construction | 88% Polyester, 12% Tekloom TPE |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 1000000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Diamond/Ogee |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W9130 | Woven Essentials, Theo, Linen - Thibaut Fabric
W9130 | Woven Essentials, Theo, Linen - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Select Thibaut Fabric Item W9130 pattern name Theo from the collection Woven Essentials. Enjoy this popular Fabric. This classic diamond utilizes a timeless twill to create a small-scale graphic with big impact. Theo embodies unbelievable texture with enduring quality and easy care in a diverse range of appealing colors. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9130 |
| Pattern Name | Theo |
| Collection | Woven Essentials |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 1.87 (4.75 cm) |
| Repeat V | 2.5 (6.35 cm) |
| Construction | 88% Polyester, 12% Tekloom TPE |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 1000000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Diamond/Ogee |
$152.00
W9130 | Woven Essentials, Theo, Linen - Thibaut Fabric—
$152.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
Select Thibaut Fabric Item W9130 pattern name Theo from the collection Woven Essentials. Enjoy this popular Fabric. This classic diamond utilizes a timeless twill to create a small-scale graphic with big impact. Theo embodies unbelievable texture with enduring quality and easy care in a diverse range of appealing colors. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9130 |
| Pattern Name | Theo |
| Collection | Woven Essentials |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 1.87 (4.75 cm) |
| Repeat V | 2.5 (6.35 cm) |
| Construction | 88% Polyester, 12% Tekloom TPE |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 1000000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Diamond/Ogee |












