35374.515.0 | Kravet Basics, Checks, Plaids & Tickings - Kravet Basics Fabric
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 35374.515.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Checks, Plaids & Tickings |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 100% |
| Finish | C0 SOIL AND STAIN REPELLENT FINISH ; |
| Clean Code | WS |
| Durability | HEAVY |
| Color | White |
| Theme | Stripes |
| Notes | DURABLE WATER REPEL;BLEACH CLEANABLE |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

35374.515.0 | Kravet Basics, Checks, Plaids & Tickings - Kravet Basics Fabric
35374.515.0 | Kravet Basics, Checks, Plaids & Tickings - Kravet Basics Fabric
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 35374.515.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Checks, Plaids & Tickings |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 100% |
| Finish | C0 SOIL AND STAIN REPELLENT FINISH ; |
| Clean Code | WS |
| Durability | HEAVY |
| Color | White |
| Theme | Stripes |
| Notes | DURABLE WATER REPEL;BLEACH CLEANABLE |
Original: $67.65
-65%$67.65
$23.68Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 35374.515.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Checks, Plaids & Tickings |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 100% |
| Finish | C0 SOIL AND STAIN REPELLENT FINISH ; |
| Clean Code | WS |
| Durability | HEAVY |
| Color | White |
| Theme | Stripes |
| Notes | DURABLE WATER REPEL;BLEACH CLEANABLE |




















