37097.516.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37097.516.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 0.75" |
| Horz. Repeat | 0.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 49%;COTTON - 28%;LINEN - 15%;POLYESTER CHENILLE - 8% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Beige |
| Theme | Geometric |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37097.516.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
37097.516.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37097.516.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 0.75" |
| Horz. Repeat | 0.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 49%;COTTON - 28%;LINEN - 15%;POLYESTER CHENILLE - 8% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Beige |
| Theme | Geometric |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37097.516.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 0.75" |
| Horz. Repeat | 0.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 49%;COTTON - 28%;LINEN - 15%;POLYESTER CHENILLE - 8% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Beige |
| Theme | Geometric |
| Notes | 0 |




















