37230.155.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37230.155.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 34%;RECYCLED COTTON - 25%;POLYESTER - 17%;LINEN - 13%;RECYCLED POLYESTER - 7%;COTTON - 4% |
| Finish | SOFTENED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | MEDIUM |
| Color | Light Blue |
| Theme | Texture |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37230.155.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
37230.155.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37230.155.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 34%;RECYCLED COTTON - 25%;POLYESTER - 17%;LINEN - 13%;RECYCLED POLYESTER - 7%;COTTON - 4% |
| Finish | SOFTENED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | MEDIUM |
| Color | Light Blue |
| Theme | Texture |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37230.155.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 34%;RECYCLED COTTON - 25%;POLYESTER - 17%;LINEN - 13%;RECYCLED POLYESTER - 7%;COTTON - 4% |
| Finish | SOFTENED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | MEDIUM |
| Color | Light Blue |
| Theme | Texture |
| Notes | 0 |




















