37243.51.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37243.51.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 1" |
| Horz. Repeat | 1" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 70%;POLYESTER - 22%;COTTON - 8% |
| Finish | SOFTENED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | White |
| Theme | Small Scales |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37243.51.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
37243.51.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37243.51.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 1" |
| Horz. Repeat | 1" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 70%;POLYESTER - 22%;COTTON - 8% |
| Finish | SOFTENED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | White |
| Theme | Small Scales |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37243.51.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 1" |
| Horz. Repeat | 1" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 70%;POLYESTER - 22%;COTTON - 8% |
| Finish | SOFTENED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | White |
| Theme | Small Scales |
| Notes | 0 |




















