37389.81.0 | Kravet Basics, Mckenna Checks & Stripes - Kravet Basics Fabric
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Purchase Kravet Basics Fabric Product# 37389.81.0 pattern name Kravet Basics from the collection Mckenna Checks & Stripes. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 37389.81.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Mckenna Checks & Stripes |
| Width | 54.5" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 7.08" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 53%;POLYESTER - 47% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Blue |
| Theme | Stripes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37389.81.0 | Kravet Basics, Mckenna Checks & Stripes - Kravet Basics Fabric
37389.81.0 | Kravet Basics, Mckenna Checks & Stripes - Kravet Basics Fabric
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Purchase Kravet Basics Fabric Product# 37389.81.0 pattern name Kravet Basics from the collection Mckenna Checks & Stripes. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 37389.81.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Mckenna Checks & Stripes |
| Width | 54.5" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 7.08" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 53%;POLYESTER - 47% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Blue |
| Theme | Stripes |
$47.13
Original: $134.66
-65%37389.81.0 | Kravet Basics, Mckenna Checks & Stripes - Kravet Basics Fabric—
$134.66
$47.13Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Purchase Kravet Basics Fabric Product# 37389.81.0 pattern name Kravet Basics from the collection Mckenna Checks & Stripes. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 37389.81.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Mckenna Checks & Stripes |
| Width | 54.5" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 7.08" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 53%;POLYESTER - 47% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Blue |
| Theme | Stripes |




















