37438.516.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Acquire Kravet Design Fabric Pattern# 37438.516.0 pattern name Kravet Design from the collection Woven Colors. Samples always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37438.516.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 12" |
| Horz. Repeat | 5.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 56%;POLYESTER - 28%;RAYON - 8%;POST CONSUMER RECYCLED POLYESTER - 7%;NYLON - 1% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | |
| Theme | Stripes |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37438.516.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
37438.516.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Acquire Kravet Design Fabric Pattern# 37438.516.0 pattern name Kravet Design from the collection Woven Colors. Samples always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37438.516.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 12" |
| Horz. Repeat | 5.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 56%;POLYESTER - 28%;RAYON - 8%;POST CONSUMER RECYCLED POLYESTER - 7%;NYLON - 1% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | |
| Theme | Stripes |
| Notes | 0 |
$49.61
Original: $141.75
-65%37438.516.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric—
$141.75
$49.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Acquire Kravet Design Fabric Pattern# 37438.516.0 pattern name Kravet Design from the collection Woven Colors. Samples always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37438.516.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 12" |
| Horz. Repeat | 5.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 56%;POLYESTER - 28%;RAYON - 8%;POST CONSUMER RECYCLED POLYESTER - 7%;NYLON - 1% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | |
| Theme | Stripes |
| Notes | 0 |




















