37450.5.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37450.5.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 55.11" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 36%;VISCOSE - 25%;COTTON - 24%;LINEN - 12%;WOOL - 3% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | MEDIUM |
| Color | White |
| Theme | Texture |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37450.5.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
37450.5.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37450.5.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 55.11" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 36%;VISCOSE - 25%;COTTON - 24%;LINEN - 12%;WOOL - 3% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | MEDIUM |
| Color | White |
| Theme | Texture |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37450.5.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 55.11" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 36%;VISCOSE - 25%;COTTON - 24%;LINEN - 12%;WOOL - 3% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | MEDIUM |
| Color | White |
| Theme | Texture |
| Notes | 0 |




















