37493.51.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37493.51.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 0.19" |
| Horz. Repeat | 0.74" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 53%;COTTON - 34%;LINEN - 13% |
| Finish | |
| Clean Code | WS B |
| Durability | HEAVY |
| Color | White |
| Theme | Herringbone |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37493.51.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
37493.51.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37493.51.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 0.19" |
| Horz. Repeat | 0.74" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 53%;COTTON - 34%;LINEN - 13% |
| Finish | |
| Clean Code | WS B |
| Durability | HEAVY |
| Color | White |
| Theme | Herringbone |
| Notes | 0 |
Original: $133.09
-65%$133.09
$46.58Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37493.51.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 0.19" |
| Horz. Repeat | 0.74" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 53%;COTTON - 34%;LINEN - 13% |
| Finish | |
| Clean Code | WS B |
| Durability | HEAVY |
| Color | White |
| Theme | Herringbone |
| Notes | 0 |




















