37497.55.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37497.55.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 53.9" |
| Vert. Repeat | 24.17" |
| Horz. Repeat | 26" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 50%;ACRYLIC - 18%;COTTON - 12%;LINEN - 11%;POLYESTER - 9% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | MEDIUM |
| Color | Teal |
| Theme | Stripes |
| Notes | KNIT BACKING RECOMMENDED FOR UPH USE |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37497.55.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
37497.55.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37497.55.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 53.9" |
| Vert. Repeat | 24.17" |
| Horz. Repeat | 26" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 50%;ACRYLIC - 18%;COTTON - 12%;LINEN - 11%;POLYESTER - 9% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | MEDIUM |
| Color | Teal |
| Theme | Stripes |
| Notes | KNIT BACKING RECOMMENDED FOR UPH USE |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37497.55.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 53.9" |
| Vert. Repeat | 24.17" |
| Horz. Repeat | 26" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 50%;ACRYLIC - 18%;COTTON - 12%;LINEN - 11%;POLYESTER - 9% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | MEDIUM |
| Color | Teal |
| Theme | Stripes |
| Notes | KNIT BACKING RECOMMENDED FOR UPH USE |




















