37520.5.0 | River Weave, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37520.5.0 |
| Pattern Name | River Weave |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 55.11" |
| Vert. Repeat | 13.5" |
| Horz. Repeat | 6.8" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 40%;VISCOSE - 32%;LINEN - 16%;POLYESTER - 12% |
| Finish | WASHED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Blue |
| Theme | Flamestitch |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37520.5.0 | River Weave, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
37520.5.0 | River Weave, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37520.5.0 |
| Pattern Name | River Weave |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 55.11" |
| Vert. Repeat | 13.5" |
| Horz. Repeat | 6.8" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 40%;VISCOSE - 32%;LINEN - 16%;POLYESTER - 12% |
| Finish | WASHED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Blue |
| Theme | Flamestitch |
| Notes | 0 |
Original: $267.75
-65%$267.75
$93.71Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37520.5.0 |
| Pattern Name | River Weave |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 55.11" |
| Vert. Repeat | 13.5" |
| Horz. Repeat | 6.8" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 40%;VISCOSE - 32%;LINEN - 16%;POLYESTER - 12% |
| Finish | WASHED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Blue |
| Theme | Flamestitch |
| Notes | 0 |




















