37526.5.0 | Valley Trail, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37526.5.0 |
| Pattern Name | Valley Trail |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 57" |
| Vert. Repeat | 13" |
| Horz. Repeat | 9.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | WOOL - 80%;POLYAMIDE - 20% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Blue |
| Theme | Ikat |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37526.5.0 | Valley Trail, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
37526.5.0 | Valley Trail, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37526.5.0 |
| Pattern Name | Valley Trail |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 57" |
| Vert. Repeat | 13" |
| Horz. Repeat | 9.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | WOOL - 80%;POLYAMIDE - 20% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Blue |
| Theme | Ikat |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37526.5.0 |
| Pattern Name | Valley Trail |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 57" |
| Vert. Repeat | 13" |
| Horz. Repeat | 9.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | WOOL - 80%;POLYAMIDE - 20% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Blue |
| Theme | Ikat |
| Notes | 0 |




















